Zalety wielordzeniowych procesorów

Kilka lat temu na rynku pojawiły się wielordzeniowe procesory. W porównaniu do poprzedniej klasy podzespołów każdy z takich procesorów posiada kilka rdzeni o określonej częstotliwości taktowania, a nie jak kiedyś – tylko 1 rdzeń. Nowe układy nazywa się nawet czasem układami wieloprocesorowymi – choć nie jest to do końca poprawne technicznie sformułowanie, dobrze jednak opisuję zasadą działania układu wielordzeniowego.

http://playit.pl/category/sprzet/

Każde działanie w komputerze to proces przetwarzania wielu różnych zmiennych i zadań, które we wcześniejszych procesorach musiały być wykonywane w zadanej kolejności – od pierwszego do ostatniego. W nowej klasie podzespołów poszczególne rdzenie mogą dzielić się określonymi zadaniami – i tak np. w procesorze dwurdzeniowym każdy ze rdzeni wykonuje połowę zadań aplikacji, więc (przynajmniej teoretycznie) dany proces może być wykonany dwukrotnie szybciej.

Zaczęto oczywiście zwiększać liczbę rdzeni w procesorach do czterech, sześciu i ośmiu, aby uzyskać jeszcze większą wydajność.

Oprócz wielordzeniowości duże znaczenie ma też wielowątkowość.  Często możliwe jest podzielenie pewnych funkcji urządzeń dedykowanych na podzadania. Odpowiednie wątki mogą być przydzielane do różnych procesorów, z których każdy ma inne przeznaczenie i może zostać optymalnie skonfigurowany do konkretnych operacji.

Pojawił się jednak problem z aplikacjami. Choć wielowątkowość w procesorach może być teoretycznie nieskończenie skalowalna, to nie każda aplikacja jest w stanie wykorzystać potencjał nowej klasy podzespołów. Wiele obecnych na rynku programów, nawet tych wyprodukowanych współcześnie potrafi w pełni wykorzystać tylko jeden rdzeń procesora i nie zostały przygotowane do obsługi wielowątkowości.

Dlatego, jeżeli posiadasz wysokiej klasy komputer z najnowszym procesorem wielordzeniowym, a nie widzisz dużego wzrostu wydajności podczas np. konwersji filmów tym samym programem, co na starym komputerze, to warto sprawdzić, czy aby na pewno dana aplikacja obsługuje wielowątkowość, a jeśli nie to warto zmienić program na nowszy lub innego producenta.